Prinsen kommer till slottet


Karin Henriksson 2011-03-16



Mölndals stad gav Victoria och Daniel en middag på Gunnebo i bröllopsgåva, och hoppades att det skulle locka paret hit. Nu når man halvvägs – prins Daniel besöker Gunnebo i morgon för en lunch.

Kronprinsessparet gör en tvådagarsvisit i Västsverige i slutet av veckan. På torsdag delar de upp sig – Victoria åker till Brastad i Lysekils kommun för att träffa Stiftelsen för dokumentation av Bohusläns hällristningar och Daniel gör ett två timmar långt besök på Gunnebo. Där hälsas han välkommen av vd Lena Vikström och får en rundvandring av intendenten Johanna Lindén. Fokus under besöket ligger på Gunnebos trädgårdsrehabilitering – trädgårdsterapeuten Emma Naqvi kommer att berätta för Daniel om den.
–Det är ett önskemål från hovet att vi ska berätta om vår gröna rehabilitering, och vi inbillar ju oss att Daniel är intresserad av den eftersom han är mycket inne på friskvård, säger Pia Solefors, marknadschef på Gunnebo.
Fyra Mölndalspolitiker medverkar under besöket: Hans Bergfelt (M), Patrik Karlsson (S), Bengt Möndell (M) och Claes Olsson (M). Dessutom ska Bengt Odlöw (S), före detta kommunalråd och nuvarande ledamot i Gunnebos styrelse, vara med.
Pia Solefors hoppas att ska bli tillfälle att fråga Daniel om den innestående middagen på Gunnebo.
– Det ska vi absolut ta reda på, om de kommer tillbaka båda två. Det hoppas vi blir ett samtalsämne kring lunchen. Vi ska också ta tillfället i akt och berätta om återuppbyggnaden av orangeriet.
Efter lunchen i salongen är det avsatt tio minuter för fotografering utanför slottet från klockan 13 och då är Mölndalsborna också välkomna med sina kameror.
Karin Henriksson
031-86 84 20
karin.henriksson@molndalsposten.se

Grön lunch
Köksmästaren Patrik Sewerin har komponerat en meny till kronprinsens ära som ska spegla Gunnebos sätt att se på mat – med säsongens råvaror och grönsaker i fokus, och kött och fisk som tillbehör.
Till förrätt blir det en rätt där rödbetor spelar huvudrollen och havskräftor är tillbehör, och i huvudrätten är morötter huvudkomponenten och lamm ett tillbehör. Till kaffet blir det sedan ett bakverk från bageriet där utgångspunkten är lavendel och citron.

Tipsa en vän     Skriv ut




Veckans fråga
Omröstning
Vad tycker du om skolsamarbetet med Kina?

Bra – allt utbyte är av godo
Bättre länder finns på nära håll
Dåligt – Kina är inte en demokrati
Vet inte

  Resultat 
Mest lästa

Grattis / Dagens Ros

Vädret

Vädret Göteborg


Lediga jobb i Mölndal
Fler jobb

Dagens namn

Dagens namn:
.





Chefredaktör och ansvarig utigivare: Karin Henriksson. VD: Roger Boström.

Ändra adress tillfälligt  |  Om Mölndals-Posten  |  Teknisk info  |  Om cookies

Nyheter  |  Tipsa oss  |  Skriv insändare  |  Dagens ros  |  Kalendern  |  Prenumerera  |  Annonsera privat  |  Annonsera företag  |  Kontakta oss  |  RSS  |