klart.se


Stor ombyggnad 
på gång i Kållered


Karin Henriksson 2011-01-12

Inom kort räknar kommunen med att starta arbetet med en ny plan för Kållereds köpstad.
–Det blir ett av de största projekten i kommunen, säger stadsbyggnadschefen Christer Abrahamsson.

Kommunen för diskussioner med fastighetsägarna i Kållereds köpstad, det vill säga Henderson, Ikea och Håkan G Olsson (som äger Eken Center), om den förmodligen största om- och utbyggnaden i köpstadens historia.

Hoppas på avtal i vår
–Förhoppningsvis kan vi komma överens om ett samarbetsavtal i vår. I så fall kommer det att bli en omfattande förändring och förbättring av köpstaden. Det handlar om allt från förbättrad infrastruktur till utveckling och utökning av handeln i köpstaden, säger Christer Abrahamsson, chef för kommunens stadsbyggnadskontor, som förhandlar med fastighetsägarna för kommunens räkning.
Den förbättrade infrastrukturen kommer i så fall att innehålla bättre på- och avfarter till motorvägen, en fråga som varit på tapeten i över åtta år vid det här laget, men som fortfarande väntar på ett förverkligande.
– Det som är positivt är att alla parter verkar beredda att satsa rejält på köpstaden. Såväl fastighetsägarna som kommunen. Och vi vill ha ett avtal på plats så snart som möjligt, säger Abrahamsson.

Hur stor om- och tillbyggnad handlar det här om?
– Mölndals centrum är givetvis det största projektet vi har. Sedan kommer Forsåkersområdet. Men därefter hamnar nog Kållereds köpstad som ett av våra största stadsbyggnadsprojekt, säger Abrahamsson.
Hur stor ombyggnaden i Kållered är värd i pengar vill Abrahamsson inte spekulera i ännu. Men det handlar om många miljoner.

Eken Center byggs om först
Det kan även bli aktuellt att omvandla kommunal mark i området till ny handelsyta. Det ligger dock en bit in i framtiden. Det som kommer att hända allra först, förmodligen redan i år, är en mindre ombyggnad av Eken Center. I det fallet behövs det ingen ny detaljplan, det bör räcka med ett enkelt planförfarande.
–Fastighetsägaren vill bland annat flytta Mc Donalds till andra sidan av huset, närmare bensinmacken samt bygga en ny cirkulationsplats vid macken. Dessutom vill man bygga om entrén till Willys, säger Christer Abrahamsson.

Kent Randau
031-86 84 23
kent.randau@molndalsposten.se

Tipsa en vän     Skriv ut






Omröstning
Är det en bra idé att folkomrösta om trängselskatten?

Ja, det är mest demokratiskt
Ja, om kranskommunerna också fick vara med
Nej, beslutet är redan fattat
Nej, ett nej ändrar ändå ingenting

  Resultat 

Mest lästa




Dagens namn

Dagens namn:
.








Alternative content


Chefredaktör och ansvarig utigivare: Karin Henriksson. VD: Roger Boström.

Ändra adress tillfälligt  |  Om Mölndals-Posten  |  Om cookies