Dalen/Krokslätts tränare Daniel Dewerud kommenterade matchen:
– Den här segern har vi väntat på. Vi vet att vi har denna nivån i oss och idag visar vi det. Väldigt skönt. Hoppas att vi kan fortsätta på det här spåret.
Dalen/Krokslätt började bäst och gjorde 1–0 redan i matchupptakten. Efter bara två minuter slog Bita Bångens till.
IK Virgo kvitterade till 1–1 snabbt. I fjärde minuten gjorde Marcus Tullgren mål. Direkt efter pausen nätade Bita Bångens återigen och gav Dalen/Krokslätt ledningen på nytt.
I 49:e minuten slog Måns Olström till, och kvitterade för IK Virgo.
Dalen/Krokslätts Oscar Persson gjorde 3–2 i 68:e minuten.
Bita Bångens ökade Dalen/Krokslätts ledning som med målet fullbordade sitt hattrick med knappa kvarten kvar.
5–2-målet kom på tilläggstid, när Bita Bångens på nytt slog till och gjorde mål. Det fastställde slutresultatet till 5–2.
Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Dalen/Krokslätt med 13–14 och IK Virgo med 9–10 i målskillnad.
För hemmalaget betyder resultatet nionde plats i tabellen. IK Virgo är på tionde plats.
I nästa match möter Dalen/Krokslätt Björkö borta på lördag 9 september 14.00.