Flera röster har hörts i debatten i Mölndals-Posten om det så kallade nya Campus centralt i Mölndal. En skolbyggnad på sex våningar ska uppföras på grönområdet vid Aktiviteten, samt ett parkeringshus alldeles intill. Kritiken mot detta hopträngda skrytbygge på liten yta är enorm. En ny hårdgjord yta. Trafikkaoset vid rondellen kommer att förvärras.
Politikerna har i Mölndals-Posten uppgett att de hållit på att planera detta i flera år. De var dock inte förutseende med att utnyttja Pedagogen/lärarhögskolan när den flyttade, eller området där Lindhaga-/Ekhagaskolan låg.
Bebyggande av det aktuella området innebär ytterligare förminskning av öppna, ljusa och gröna områden i Mölndals centrum. Det aktuella området utgör en del av ett bågformat grönt stråk, som sträcker sig från Åbykullen via det aktuella området och parkområdet runt kyrka ner mot kommunhuset. Med bebyggande av det aktuella området ersätts en levande grön yta med en död hårdgjord sådan. Man borde hellre planera för en fin park.
Flera idrottsanläggningar och nytt badhus finns i Åbyområdet. Utnyttja parkeringsområdet i Åby och bygg där i stället! Dessutom närhet till företag i Åbro.
En annan sak som kan vara intressant att belysa är förekomsten av skyddsrum när man vill förtäta. Var ska alla ta vägen i händelse av krig? Den planerade skolan för 2 000 vuxenelever ska trängas på ett litet område nära kyrkan. Kan alla ta sig till ett skyddsrum inom några minuter om det blir en krigssituation? Skyddsrum en långsiktig plan för alla!
Björckarna




